TEKST: Ada Ćeremida

DATUM OBJAVE: 27.3.2025.

Iza svakog pažljivo oblikovanog prostora stoji vizija, kreativnost i posvećenost detaljima.

Ivory Design Studio stoji iza novog, pažljivo oblikovanog interijera The Body Edit reformer pilates studija, koji je nedavno otvoren u Mostaru, u centru SPC Orca.

Vizija iza The Body Edit studija je jednostavna, ali moćna: vježbati da bismo bili snažni, da bismo kretali ispravno i uskladili tijelo s umom. Dizajn interijera prati tu filozofiju, pročišćen, harmoničan i smirujući, savršeno uklopljen u ideju treninga koji revitalizira i oblikuje tijelo.

Za Bonjour, Iva Kožulj, dizajnerica i osnivačica Ivory Design Studija otkriva sve što je prethodilo nastanku ovog jedinstvenog prostora. Od prvih ideja do konačne realizacije.




Iva, za početak, kako je nastao Ivory Design Studio, s kakvom vizijom ste ga pokrenuli i kakvim se projektima najčešće bavite?  

Prije svega, želim vas pozdraviti i zahvaliti se što ste prepoznali rad Ivory studija. Krenula sam iz strasti i znatiželje prema lijepim interijerima, a nakon nekog vremena shvatila sam da bih se time mogla baviti i profesionalno, te pomoći klijentima koji su nesigurni pri kristalizaciji svojih ideja. Projekti su raznovrsne prirode. Radi se uglavnom o uređenju domova, poslovnih prostora i slično.




Materijali koje ste koristili ostavljaju utisak prirodnosti, skoro pa meditativnog mira. Kako ste birali paletu boja, tekstura i koliko vam je važno da prostor ‘’diše’’ kroz detalje?  

Veoma mi je drago što ste primijetili esencijalne detalje i upravo ono što sam željela postići, a to je da prostor diše kroz detalje. Osnovna ideja bila je da osobe koje provode vrijeme u ovom pilates studiju budu u skladu s cjelokupnim ambijentom. Taj dojam prirodnosti postignut je kroz tzv. "all beige look", koji je sam po sebi umirujuć.




U prostoru vidimo zanimljive spojeve: grubu teksturu zida, mekoću svjetla, elemente prirode poput masline... Postoji li neki detalj koji vam je posebno drag ili za koji ste znali da mora biti tu?  

Jako mi je teško izdvojiti samo jedan detalj, ali ako moram birati, ono što mi je posebno drago su detalji kamena. Kamen je element koji je uspio povezati različite dijelove prostora, unoseći u njega prirodnu teksturu i toplinu.  

Njegova prisutnost nije samo estetska, već i simbolička, jer donosi osjećaj stabilnosti i povezanosti s prirodom. Taj detalj je zaista bio ključan u stvaranju harmonije i postizanju željenog ambijenta, te je ujedno bio i vizualno dominantan element koji je dao karakter cijelom prostoru.     

 

    

Dizajn wellness prostora nosi specifične zahtjeve kao funkcionalnost, tok kretanja i atmosfera. Koliko vam je bilo važno da interijer podrži tjelesni aspekt vježbanja, ali i onu mentalnu, gotovo ritualnu komponentu Pilatesa?  

Zahtjevi jesu specifični, ali moram biti iskrena i naglasiti da je veličina prostora igrala ključnu ulogu. Prostranost studija mi je uvelike olakšala stvaranje inspirativne sredine s fokusom na spokoj i udobnost osoba koje će u njemu vježbati.


  

  

    

Pilates studiji obično izgledaju mnogo jednostavnije, ali ovdje imamo skoro spa atmosferu. Kako ste postigli taj efekt i je li to bio cilj od početka?  

Istina je da smo naviknuti na prostore za vježbanje koji su dosta bazični. Moja ideja bila je da prostor dobije jednu apstraktniju notu, ali da zadrži i dalje ono fundamentalno, a to je njegova prvobitna namjena - prostor u kojem se vježba.  


    

Kada dizajnirate prostor koji ima specifičnu funkciju, kao što je pilates centar, koliko je važno da se povežete s njihovim brendom ili misijom? Kako ste osigurali da dizajn odražava ne samo funkcionalnost, već i identitet klijenta?  

Rekla bih da je od velikog značaja jer prostor treba odražavati i podržavati vrijednosti i misiju brenda, jer ambijent koji stvaram nije samo fizički prostor, već i produžena ruka identiteta brenda.  

Kada se uspješno povežem s brendom, prostor postaje više od mjesta za vježbanje; on postaje iskustvo koje odražava filozofiju brenda, stvarajući harmoničnu povezanost između vizije brenda i svakodnevnog života njegovih korisnika.  

To je ključno za stvaranje autentične, inspirativne i ugodne atmosfere koja potiče klijente na emocionalnu povezanost s prostorom.  


    

Kada pogledate cijeli put od ideje do realizacije, šta vam je bilo najdraže u ovom projektu i po čemu vam ostaje poseban u odnosu na ostale?  

Najdraže mi je bilo što sam ovaj projekt radila za dugogodišnju prijateljicu. Taj osobni odnos činio je cijeli proces još posebnijim, jer sam imala priliku stvarati prostor koji će odražavati njezinu osobnost i stil, a ujedno i moj profesionalni pečat.  

Ovaj projekt mi ostaje poseban jer je imao duboku emocionalnu vrijednost, ali i izazov u tome što sam imala slobodu da se kreativno izrazim, uzimajući u obzir sve njezine želje i potrebe.  

Zbog tog osobnog angažmana i povezanosti, cijeli prostor dobio je dodatnu dozu pažnje i ljubavi, što ga čini nezaboravnim u odnosu na druge projekte.

FOTO: Ivory Studio


Bonjour

Najsretnija država svijeta osam godina zaredom – a gdje je BiH?

TEKST: Ilda Ilda | FOTO: @clara.milano

Najsretnija država svijeta osam godina zaredom – a gdje je BiH? Najsretnija država svijeta osam godina zaredom – a gdje je BiH?

 

Zemlja hiljadu jezera, aurora borealisa i, očito, najveće sreće! Po osmi put zaredom, Finska je zauzela prvo mjesto na Svjetskom izvještaju o sreći za 2025. godinu, ostavljajući ostatak svijeta da se pita: "Šta to oni rade tako dobro?"

Prate je Danska, Island i Švedska, dok su u prvih deset još i Norveška, Nizozemska, Kostarika, Izrael, Luksemburg i Meksiko.

 


Ko stoji iza izvještaja?  

Svjetski izvještaj o sreći objavljuje se svake godine i rezultat je saradnje Gallupa, Centra za istraživanje dobrobiti Univerziteta u Oxfordu, Mreže za održiva razvojna rješenja Ujedinjenih naroda i uredniškog odbora samog izvještaja. Podaci dolaze iz Gallupovog Svjetskog istraživanja, koje analizira odgovore ljudi iz više od 140 zemalja.

Kako se mjeri sreća?    

Ispitanici ocjenjuju kvalitet svog života na skali od 0 do 10. Osim subjektivnog doživljaja sreće, uzimaju se u obzir faktori poput BDP-a po stanovniku, socijalne podrške, očekivanog životnog starenja u dobrom zdravlju, ličnih sloboda, velikodušnosti i nivoa korupcije.  
 


Tajna finske sreće      

Finska se godinama drži na vrhu zahvaljujući visokom nivou povjerenja u društvu, snažnom sistemu socijalne sigurnosti i optimizmu. Ključna razlika je u tome što sreća u skandinavskim zemljama nije vezana samo za materijalno, već i za osjećaj sigurnosti, jednakosti i povezanosti u zajednici.  
 

 

Ko je još u vrhu?

Pored Finske, u samom vrhu liste nalaze se:

  • Danska
  • Island
  • Švedska
  • Nizozemska
  • Kostarika
  • Norveška
  • Izrael
  • Luksemburg
  • Meksiko

 

Zanimljivo je da je Kostarika po prvi put ušla u top 10, dok su zemlje poput Švicarske i Australije ispale sa liste najsretnijih.  

 



Šta možemo naučiti od njih?  

Dok Finska i njene okolne zemlje već godinama održavaju vodeće pozicije, ostatak svijeta može naučiti važne lekcije: građenje povjerenja u zajednici, jačanje socijalne podrške i optimizam mogu biti ključni faktori za povećanje sreće  

Gdje je BiH na listi?    

Prema Svjetskom izvještaju o sreći za 2025. godinu, Bosna i Hercegovina zauzela je 56. mjesto od 147 zemalja. U poređenju sa zemljama bivše Jugoslavije, BiH je ispred Crne Gore (71. mjesto), Hrvatske (72. mjesto) i Sjeverne Makedonije (86. mjesto).  
 

 

U regionu, najbolje rangirana zemlja je Slovenija na 19. mjestu.

 

FOTO: @clara.milano


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!