TEKST: Ilda Lihić-Isović

DATUM OBJAVE: 27.11.2024.

Svake godine, kako se praznici približavaju, mališani širom svijeta s nestrpljenjem pišu pisma Djeda Mrazu što je potaknulo i naš interes za pitanje, a šta se nalazi na vrhu njihovih želja?

 

Jesu li to klasične igračke ili ih više privlače moderne tehnologije? Otkrijmo zajedno!

 




Istraživanje tržišta igračaka: Što je novo/staro i popularno? 

Ove godine svjedoci smo prave eksplozije kreativnih i interaktivnih igračaka. Klasici poput lutke i autića i dalje drže visoko mjesto na listi želja, no sve su popularniji setovi za eksperimentisanje, programiranje i virtualnu stvarnost. Igračke inspirisane popularnim filmovima Frozen (daaaa, još uvijek!) i TV serijama Patrolne šape, Peppa
Pig također su i dalje veliki hit među djecom. No, ne možete grešku napraviti ako pažnju date i starim, dobrim klasicima poput Disney igrački: Mickey i Minnie Mouse, Simba, Stich, princeze...

 




Utjecaj društvenih mreža i YouTubera 

Društvene mreže i YouTube imaju velik utjecaj na izbor igračaka kod djece. Mališani često vide svoje omiljene YouTubere kako se igraju s određenim igračkama i odmah ih žele imati. Ovaj trend je posebno izražen kod starije djece. Koliko god je pomalo razočaravajuća činjenica što djeca mnogo vremena provode izložena plavom ekranu raduje nas činjenica da djeca ipak od Djeda Mraza traže neke klasične igračke.

 




Kategorije najtraženijih igračaka: 
 

  • Interaktivne igračke: Pametne lutke koje govore i pjevaju, roboti koje se mogu programirati, igračke koje reagiraju na dodir i zvuk.
  • Igre na otvorenom: Bicikli, rolere, skuteri, sportska oprema, šatori za igru.
  • Kreativne igračke: Setovi za slikanje, eksperimentisanje, muzički instrumenti. Također, klasične kockice i drugi slični konstrukti i dalje su veliki hit. Djeca vole graditi različite strukture i izražavati svoju kreativnost.
  • Video igre i konzole: Najnovije konzole i popularne igre, virtualna stvarnost.
  • Kolekcionarske igračke: Figurice, kartice, sličice, posebno one inspirirane popularnim filmovima i serijama.*

 

Savjet: Prije kupovine, razmislite i o sljedećem:

  • Dob djeteta: Odaberite igračke prikladne za djetetov uzrast.
  • Interesi djeteta: Šta dijete voli raditi?
  • Razvoj djeteta: Koje vještine želite potaknuti?
  • Sigurnost: Provjerite da li je igračka sigurna za upotrebu.

Iako se želje djece mijenjaju iz godine u godinu, jedno je sigurno: djeca vole igračke koje potiču njihovu maštu, kreativnost i druženje. Bilo da se odlučite za klasičnu igračku ili neku modernu gadgeticu, najvažnije je da poklon bude od srca i da donese radost vašem djetetu.

Sretna kupovina!

*Ovaj popis je samo smjernica i može se razlikovati  u zavisnosti o dobi djeteta, njegovim interesima i trenutnim trendovima. Prilikom odabira igračke, uvijek uzmite u obzir sigurnost, kvalitet izrade i koji vid edukacije pruža.

* * *
Naslovna fotografija: pexels.com


Bonjour

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

TEKST: Ilda Lihić-Isović

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?

 

Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.

Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.

 

 

Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro4_bonjour_ba
 

Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.

 

Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?

„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale. 

Ajla:Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro2_bonjour_ba
 

Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?

Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“

Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete

Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“

Kada dijete treba prvi pregled?

Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“

 

 

Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?

Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“

Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice

Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“

Najveći mit? Da naočale kvare vid

Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“

 

 

Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?

Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro1_bonjour_ba
 

Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida

Ajla: Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“

Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.

 

ajla_pidro_2_bonjour_ba
 

Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.

Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.

Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.

Foto: @dr_ajla


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!