TEKST: Ilda Lihić-Isović

DATUM OBJAVE: 28.11.2024.

Kada kuća miriše na cimet, u pozadini svira omiljena pjesma Zvončići, a kroz prozore se nazire svjetlucanje lampica.

 

U toj toploj atmosferi, postoji jedan ritual koji okuplja porodicu i unosi dodatnu dozu radosti: pravljenje kolačića. Znamo da život roditelja može biti užurban, pogotovo u decembru i prazničnoj trci i da je teško pronaći dovoljno vremena za duge recepte.

 



Zato donosimo jednostavne, brze i kreativne ideje za kolačiće koje možete praviti s vašim mališanima – i što je najbolje, bez pečenja za mlađe, a za starije jednostavna i brza priprema uz minimalno korištenje pećnice.

Djeca će se osjećati poput pravih malih kuhara: mijesiti, valjati, ukrašavati i, naravno, grickati dok rade. Iako možda neće sve ispasti savršeno, upravo u toj neurednosti i razigranosti leži prava ljepota i zajednički trenuci koji se pamte zauvijek.

Pripremite šarene mrvice, otopljenu čokoladu i papirnate korpice jer je vrijeme da se mali prstići umrljaju i da kuhinja oživi


Bombice od keksa i čokolade 

Jednostavne, kremaste i idealne za male ruke!

Sastojci

  • 300 g mljevenog keksa
  • 100 g otopljene čokolade
  • 100 g putera
  • 3 kašike mlijeka
  • Šarene mrvice za dekoraciju


Priprema

Pomiješajte keks, otopljenu čokoladu, puter i mlijeko dok ne dobijete glatku smjesu. Zajedno sa djecom oblikujte bombice. Neka svako napravi svoju “savršenu” lopticu. Potom bombice uvaljajte u šarene mrvice. Ako želite dodatnu zabavu, možete im dati čačkalice da prave "bombice na štapiću"!

 



Čokoladne gnijezda sa pahuljicama 

Hrskava, slatka i idealna za male kreativce.
 

Sastojci

  • 150 g kukuruznih pahuljica (corn flakes)
  • 200 g čokolade (mliječne ili tamne)
  • Kašika putera
  • Šareni bomboni za ukras


Priprema


Otopite čokoladu sa puterom na pari ili u mikrovalnoj pećnici. Dodajte kukuruzne pahuljice i pažljivo promiješajte dok se sve pahuljice ne oblože čokoladom. Djeca mogu uzimati smjesu kašikom i slagati je u male papirnate korpice, oblikujući gnijezda. Na kraju, neka sami biraju bombončiće za "jaja" u gnijezdu.


Snježne bombice od kokosa 

Lagane, slatke i savršeno zimske.

Sastojci

  • 200 g mljevenog keksa
  • 100 g kokosovog brašna (plus malo za valjanje)
  • 100 ml kondenzovanog mlijeka
  • Kašika meda


Priprema


Sve sastojke pomiješajte dok ne dobijete mekanu, ali čvrstu smjesu. Djeca mogu uzimati komadiće smjese i praviti male bombice koje ćete zajedno uvaljati u kokosovo brašno. Ove bombice izgledaju kao male snježne grudve.

Za stariju djecu ili tinejdžere koji su možda već pravi mali majstori, spremili smo recept koji uključuje jednostavno pečenje i miris svježe pečenog tijesta.


Čokoladni čovječuljci 

Sastojci

  • 1 lisnato tijesto
  • 2-3 kašike čokoladnog namaza
  • 1 jaje pomiješano sa kašičicom mlijeka (za premazivanje)
  • Šećer u prahu za posipanje

Priprema


Razvucite lisnato tijesto, premažite ga čokoladnim namazom i zarolajte. Jednu stranu prebacite preko druge i lagano pređite oklagijom preko. Zatim uzmite omiljeni kalup za kolačiće i pritisnite na lisnato tijelo. Čovječuljke pemažite jajem i mlijekom pa složite na papir za pečenje. Pecite 15 - 20 minuta na 200°C, dok ne dobiju zlatno - smeđu boju. Kad se ohlade, pospite šećerom u prahu za taj poseban touch.

 



Pogledajte osmijehe svojih mališana dok posmatraju kako njihovi kolačići rastu u rerni - neprocjenjivo.

Ono što ove kolačiće čini posebnim nisu samo okusi već trenuci koje dijelite dok ih pravite. Praznici nisu savršeno dekorisane sobe ili do savršenstva ispečeni kolačići – to su mali prstići umrljani čokoladom, veseli osmijesi i sjećanja koja ostaju dugo nakon što se kolačići pojedu.

Možda ćete uz smijeh i zabavu otkriti neke male kuhar genijalce u svojim mališanima! 

* * *
Naslovna fotografija: @khrapay


Bonjour

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

TEKST: Ilda Lihić-Isović

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?

 

Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.

Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.

 

 

Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro4_bonjour_ba
 

Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.

 

Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?

„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale. 

Ajla:Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro2_bonjour_ba
 

Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?

Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“

Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete

Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“

Kada dijete treba prvi pregled?

Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“

 

 

Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?

Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“

Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice

Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“

Najveći mit? Da naočale kvare vid

Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“

 

 

Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?

Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro1_bonjour_ba
 

Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida

Ajla: Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“

Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.

 

ajla_pidro_2_bonjour_ba
 

Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.

Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.

Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.

Foto: @dr_ajla


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!